Home > Pupils > CCA

CCA

Greenwood Primary School strongly encourages Primary 4 to Primary 6 pupils to take part in a CCA. As CCAis an integral part of our pupils’ holistic education, we hope your child will attend the CCA sessions regularly. Through CCA, pupils discover their interests and talents while developing values and competencies that will prepare them for a rapidly changing world. CCA also promotes friendships among pupils from diverse backgrounds as they learn, play and grow together. Participation in CCA fosters social integration and deepens pupils’ sense of belonging, commitment and sense of responsibility to school, community and nation. 

No CCA 2018 sem 1 Venue/Time 2018 sem 2
1 Rope Skipping Lim Poh Ling* School Hall
1.45pm - 3.45pm
 
Tan Teck Lee** Tan Teck Lee**
Md Noor Md Noor
AED Shahrin AED Shahrin
2 Badminton Michael Yii** Indoor Sports Hall
1.45pm - 3.45pm
Ng Chih Chun*
Ng Chih Chun* Pamela
Pamela  
Angie Li Angie Li
3 Basketball Ng Jun Wei Daniel** Sheltered Basketball Court
1.45pm - 3.45pm
 
Tham Yoke Kuan Joyce* Tham Yoke Kuan Joyce*
Mahathir Mahathir
AED Safiuddin AED Safiuddin
4 Contact Rugby (Boys) Logesh Field
Sheltered Basketball Court (wet)
3.30pm - 5.30pm
Logesh
Teo Peng Koon**  
Sha'ban* Sha'ban*
AED Victor Lucas AED Victor Lucas
5 Athletics Li Qinfang** Sheltered Basketball Court
1.45pm - 3.45pm
Li Qinfang**
Mohamd Sahar Mohamd Sahar
PeiQi* PeiQi*
AED Shahrin AED Shahrin
6 Volleyball Lim Kwang Seng** Indoor Sports Hall
1.45pm - 3.45pm
Lim Kwang Seng**
   
AED Md Safiuddin AED Md Safiuddin
Oh Pei Ying* Oh Pei Ying
7 Chinese Dance Feng Yingni** Raffles Room
School Hall (SYF Prep)
1.45pm - 3.45pm
Feng Yingni**
Teo Hui Lee * Teo Hui Lee *
Ow Chung Fah Ow Chung Fah
Huang Yanling  
8 Chinese Drums Phillida Rabini* Band Room
1.45pm - 3.45pm
Phillida Rabini*
Li Liu Li Liu
Joceiyn**  
Elizabeth Chew Elizabeth Chew
9 Malay Cultural Club - Dikir Barat (Boys) Junainah** Teaching Lab
1.45pm - 3.45pm
 
Najiyyah Najiyyah
Fauziah*  
  Siti Sarah
10 Malay Dance Siti Fadiah** Raffles Room
School Hall (SYF Prep)
1.45pm - 3.45pm
 
Nur Azhar  
Hidayah* Hidayah*
Azreenah Azreenah
11 Indian Dance Kavitha** Dance Studio
School Hall (SYF Prep)
1.45pm - 3.45pm
Kavitha**
Sagaymarie*  
Mrs Mohan Mrs Mohan
Shantini Shantini
12 Choir Ng Lay Ling Rebecca** Beethoven Room
1.45pm - 3.45pm
Ng Lay Ling Rebecca**
Yap Siok Hwei Yap Siok Hwei
Ruth* Ruth*
   
13 Angklung Goh Mei Chen** Zubir Said Room
1.45pm - 3.45pm
Goh Mei Chen**
Tan Yan San*  
Sussi Zhou Mingxin
Lim Lay Teng Eve Lim Lay Teng Eve
14 Art Club Salina Art Room
1.45pm - 3.45pm
Salina
   
Fareeha** Fareeha**
   
15 BLISS Club Dong Yinong* Classrooms (4IT)
1.45pm - 3.45pm
 
Te Chin Tyng  Te Chin Tyng
Jia Yi Jia Yi
Rosnani** Rosnani**
AED Siti Norliza AED Siti Norliza
16 Einstein Club Jacqueline Toh** Classrooms (Marie Curie Lab)
1.45pm - 3.45pm
Jacqueline Toh**
Marsita Marsita
Jasmine Lim*  Jasmine Lim*
Shaalini Shaalini
AED Siti Radhiana AED Siti Radhiana
17 Pixel Bytes Club Lee Choong Yong Mervyn** Computer Lab
1.45pm - 3.45pm
Lee Choong Yong Mervyn**
Thong Wei Wei Thong Wei Wei
Ong Mee Lin* Ong Mee Lin*
   
18 Scouts Ang Wee Jin** Classrooms (5CA)
1.45pm - 3.45pm
Ang Wee Jin**
Frances Frances
Wan Norzilah* Wan Norzilah*
  Siti Alifah
19 Brownies Ain** Classrooms (3CA)
1.45pm - 3.45pm
Ain**
Nazeera Nazeera
Soo Lihong* Wong Li Peng
20 String Ensemble Dai Anna** Library
1.45pm - 3.45pm
Dai Anna**
Lesley Lesley
Noraini* Noraini*
Banun* Banun*
P1P2 Enrichment Programme Show Choir
(Performing Arts)
Zhuo Mingxin** Raffles Room
1.45pm - 3.45pm
 
Siti Alifah  
BLISS-Speech & Drama Siti Sarah** Classroom 13 - 16 (Level 2)
1.45pm - 3.45pm
 
Leo Dan Dan**  
   
   
Stop Motion
(Design Thinking)
Wong Li Peng** Classroom 17 - 19 (Level 2)
1.45pm - 3.45pm
 
   
   
5 EL Support Programme Department    
  3/4 or 1/2 or 2/3, SDR
NPL
Siti Al Zahra    
Woo Wai Yin    
Noorazimah    
Nuraini    
Chan Mui Ngee